Właśnie od kilku dni zaczynasz zapuszczać brodę. A może wręcz przeciwnie – jesteś już doświadczonym, długoletnim brodaczem. Bez względu na to, do której grupy należysz, może Cię dopaść niemiłe swędzenie brody i szyi. Choć zazwyczaj nie jest ono bardzo groźne dla zdrowia, to jednak może nieźle dokuczyć nam każdego dnia. Jak się więc go pozbyć? Co zrobić, żeby nie nawracało? I skąd ogóle bierze się wspomniany kłopot?
Swędzenie brody przyczyny
Jednym z najpopularniejszych powodów przez które dopada nas swędzenie skóry brody jest niedobór sebum w skórze. Sebum jest substancją naturalnie produkowaną przez nasz organizm która ma natłuszczać skórę i zabezpieczać ją przed codzienną utratą wody. Gdy zaczynamy zapuszczać włosy na twarzy, organizm przestaje niejednokrotnie nadążać z właściwą ilością produkcji tego produktu, przez co twarz staje się zbyt sucha, szorstka, matowa i podatna na rozwój stanów zapalnych
Kolejna częsta przyczyna przez którą panowie mówią: swędzi mnie broda, to używanie niewłaściwych kosmetyków. Niewłaściwych czyli tych posiadających zły skład, pełen szkodliwych parabenów, alkoholu czy soli. Na szczęście nie zawsze jest tak, że tani produkt będzie zawsze najgorszym. Wystarczy więc przed zakupem dokładnie czytać etykietę by znaleźć preparat atrakcyjny cenowo i składowo.
Co jeszcze powoduje swędzące krostki na brodzie? Na pewno niewłaściwa dieta, różnorodne stany zapalne skóry twarzy, korzystanie ze zbyt ciepłej czy zbyt twardej wody podczas mycia, a także przesuszenie skóry związane z chociażby zimowymi mrozami.
Co zrobić żeby broda nie swędziała?
Po pierwsze i najważniejsze: musimy zacząć od dokładnego, regularnego oczyszczania brody wykorzystując dobre mydło do brody czy szampon. Jeśli Twoja skóra i broda są bardzo suche, powinieneś je stosować co około dwa dni. W przypadku mocnego przetłuszczania się omawianych obszarów, warto postawić na mycie nawet rano i wieczorem każdego dnia.
Kolejna rzecz która sprawi, że swędząca wysypka na brodzie będzie pojawiała się wcale lub dużo rzadziej to nawilżanie. Do niego możemy używać różnorodnych olejków, balsamów, past, wosków i odżywek. Nie zapominajmy jednocześnie o porządnym, codziennym szczotkowaniu które pomaga pozbyć się zanieczyszczeń pozostałych na brodzie. Gdy do tego dodamy zdrowe nawyki żywieniowe dostarczające nam do organizmu odpowiednio dużo krzemu, żelaza, miedzi, cynku i witamin (zwłaszcza biotyny oraz witamin H, E, C, B i A) – sukces mamy gwarantowany. Dobra codzienna rutyna, trochę cierpliwości i na pewno zauważymy efekty.